Paradox chudého kraje

Strašně dlouho jsem si myslela, že Aš je chudé město. Teprve ve chvíli, kdy přišla válka na Ukrajině – hned se dostanu k tomu, proč se jedná o tak významný předěl - se ukázalo, jak jsme bohatí. Válka akcelerovala mnohé včetně krachu Sberbank. Aš byla jedním z měst, které do této banky vložily nemalé prostředky. Řekněme v řádu desítek milionů korun… A tehdy se roztočil kolotoč. Mnozí se začali ptát, kde se ty peníze vzaly? Vždyť nemáme opravené místní komunikace, chodníky, ani školy, všechny oblasti rozvoje jsou podfinancované od A do Z.

Ašské rukavičky – další věc, o které mluvíme, ale která zůstává zamčená v depozitáři

Domnívám se, že představa ašské rukavičky jako nějakého významného symbolu, se ukrývá hluboko v mém nitru už od dětství. Někdo jej tam musel dostat, snad učitelé, možná rodiče nebo prarodiče, skutečně nevím. Ale je to tak a velmi pochybuji, že zbývá v Aši ještě někdo, kdo o rukavičkách a jejich věhlasu neslyšel. Máme jich několik tisíc! Přesněji řečeno dvacet tisíc! Světové unikáty!

Ašský kroj jako předobraz smíření s minulostí

Téma návratu ašského kroje se objevilo v regionálních i celostátních médiích už několikrát. Nikdy však nedošlo k realizaci. Zdánlivě malé překážky se ukazují být velkými ve chvíli, kdy máme překračovat své stíny. Identita, folklór, německá minulost, střih, materiál, moderní anebo původní zpracování, využitelnost. Jak jej znovu vzkřísit…?

Ašská kavárna a proč ji nutně potřebujeme

Je celkem zajímavé sledovat vývoj gastra v Aši. V devadesátkách se slušně rozjelo a těžilo z otevření hranic a přílivu německých strávníků, kterým česká kuchyně chutná, a přitom směle cenově konkuruje. Jenže „výměnný obchod“ s prostředky, službami a lidmi zafungoval i opačně. Vyplácelo se totiž jít pracovat do Německa za lepší peníze a méně starostí, než jaké obnáší podnikání. Nutno podotknout, že podnikání sice zná relativně volnou pracovní dobu, ale nezná její konec.

Křeč sektoru služeb v Aši (a možná i jinde na periferii)

Jestliže dnes nejsme schopni v Aši vyrábět jedinečné a luxusní rukavice jako za první republiky, potřebujeme stejně chytrý plán, stejně dobrý nápad a stejně drahou a luxusní rukavičku – rozumějte službu – která by nám vytrhla trn z paty.

Náš naplněný potenciál aktuálně leží „za hranicemi“

Ačkoli byla Aš vždy na periferii, vždy tak trochu odstrčená – geograficky i politicky – dokázala si ještě před válkou najít cestu k prosperitě. Byl zde rozvinutý textilní průmysl, služby a zároveň krásná příroda. Všem dobře známé historické události přetnuly dlouhý řetězec ašských úspěchů na všech frontách. Doslova. Jenže už je skoro osmdesát let po válce a třicet let po revoluci a my stále nenacházíme ten správný lék na naši „nemoc“.

Co nám dal a vzal rok 2022

Rekapitulace událostí minulých je očistný proces. Je omyl, že nelze cestovat časem. Malé děti sní o budoucnosti a staří lidé se v myšlenkách vracejí do mládí. Obojí vypadá vždy romantičtěji, než jaká realita bude nebo byla. Udělám si tedy z ohlédnutí za uplynulým rokem takovou milou tradici, přičemž vůbec nevěřím transcendentálním řečem o tom, že žít se dá jen přítomností. Beze všeho, co jsem prožila nejsem tím, čím jsem dnes; bez plánů a výhledů nebudu ničím.

Astrid Lindgrenová

Nemohu jinak, než o Lindgrenové vyprávět zcela osobně, vyškrábnout to z nejhlubšího nitra, protože její knihy znamenají mnoho, jsou něčím víc. Jsou vytrženými stránkami z mého života, které takto poskládané dohromady netvoří nijak kompaktní příběh, nicméně každá z nich je zároveň částí vyprávění jdoucí za sebou jako perly na šňůře.

Až znovu přijde déšť

Jdu svým městem. Jdu městem a je mi mizerně. Konečně přišel déšť a stromy lemující rozbité silnice pláčou, asi je jim smutno, protože prožily svůj dosud krátký život vysazené jen pro okrasu v místě, které jim nepatří, které se odcizilo samo sobě a spěje k úpadku. Stromy o tom nevědí, doufejme, že nemají duši, jinak by jim kůra už dávno rozpraskala, sloupala se a uhynuly by na souchotě, nemohly by se nadechnout. To „cítit“ je jenom ubohá metafora, která nám říká: „Jsme tady, vidíte nás, naše listy a větve k vám promlouvají, ševelí, avšak jsme jen součástí mrtvého“.

Nový rukopis?

Na blogu je ticho. Protože dopisuji druhou knihu. Je to trochu paradox – psát o psaní. Ale právě potřebuji dokončit předmluvu a uspořádat myšlenky. Utíkají mi, jsem nervózní, protože netuším, zda je text dobrý. Někdy píšu z lehkostí a slova přibývají rychle, komponuji je k sobě a někdy mám i radost, když vyloudím větu, kterou bych sama chtěla někde číst. Říkám si, že kdyby se z jedné z těch vět jednoho dne stal citát, opravdu by to něco znamenalo. Ale možná, že k tomu budu potřebovat ještě trochu zestárnout…