Narušitelé

18.05.2023

Snímek Na nože: Glass Onion. Detektiv Benoit Blanc v podání Daniela Craiga přijíždí na řecký ostrov rozmotat spletitou záhadu. Ocitá se ve společnosti excentrického miliardáře Milese Brona a jeho přátel, kteří si říkají narušitelé. Miles v dramatickém monologu tvrdí:

"Když chcete změnit svět začnete něčím malým. Porušíte normu, konvenci nebo menší obchodní model. Zvolíte si něco, čeho mají lidi plný zuby. Všichni mají radost, protože je zbavíte něčeho, o co stejně nikdo nestál. To je bod narušení."

Nepřipadli tvůrci filmu na něco podstatného? Jsou narušitelé mezi námi?

Miles pokračuje: "…musíte se zamyslet a zeptat se. Jsem ten typ člověka, co se nezastaví? Narušíte víc věcí, větší věci, narušíte tu věc, kterou nikdo narušit nechce… budou vás mít za blázna… Protože se ukáže, že nikdo nechce narušit samotný systém. Ale o tom skutečné narušení je."

Otázkou je, zda se narušení systému děje – vědomě či podvědomě – a případně jestli k tomu ve větší míře nedochází v našem kraji či regionu. Jinak si neumím vysvětlil nekončící vykořeněnost, snahu se od kraje odpoutat, zavírat oči před jeho neduhy nebo je dokonce podporovat bezbřehou sobeckostí. Je možné, že takoví narušitelé kontinuálně vysávají náš kraj, jde jim hlavně o lobby a o prachy, porušují nejen společenské smlouvy, ale možná i zákony, čímž systém rozbíjí. Ačkoli se nám navenek jeví jako dobrodinci – lobbisté, politici nebo velcí podnikatelé… – ve skutečnosti narušují.

Jistě jde o light verzi konspirační teorie, ale představme si, že tomu tak je, připusťme si, že jsou takoví, kteří naše možnosti rozvoje záměrně ve svůj prospěch nebo ve jménu svého ega omezují. Potom se můžeme spolehnout na jediné. V konečném důsledku narušují sami sebe.