Jak přežít život v Zapadákově II.

27.01.2023

Klišé by bylo říct: "Spí pod příkrovem sněhu". Mnohem víc by však sedělo přirovnat život ve městě ke hře "Městečko Palermo". Vypravěč vybírá jednotlivé postavy, kterým přiřadí role – běžní občané, mafiáni, Katány. Hra začíná slovy vypravěče: "Městečko Palermo usíná a spí…"Jakmile městečko usne, probouzí se mafiáni a zabijí některého z občanů. Potom se probouzí Katány a má možnost od vypravěče posunkem zjistit, kdo je mafián. Sami občané neví, kdo je mafián a kdo je Katány, přičemž se musí každého nového rána pokusit dohodnout, kdo je vinen zločinem.

Je to v podstatě celkem smutná paralela ke vztahům ve městě. Nikdo nikdy nemůže vědět, kdo představuje zlo a kdo dobro. Někteří jsou privilegovaní méně a někteří více. Spravedlnost je skrytá. Občané se musí pokusit shodnout, ačkoli mají omezený zdroj informací, ještě k tomu neověřených.

Aš je mimořádně rozdělené město. Vztahově, sociálně, politicky. Kdo koho volí, koho by volit měl, kdo s kým kamarádí a kdo koho nenávidí. Kdo maká v Německu za hodně a kdo dělá v Čechách za málo. Kdo je bývalý komunista, populista, levičák, pravičák, extremista. Kdo je bílý a kdo černý. Nůžky jsou rozevřené na maximum.

Městečko Aš spí… A dokud bude trvat hra na Palermo, bude spát i dál.