Co nám dal a vzal rok 2023

12.01.2024

Tuhle tradici se mi daří držet – každý rok si písemně zrekapituluji, ohlédnu se, utřídím si myšlenky a pocity.

Rok, který právě uplynul nemám nikdy ráda. Vždycky mi připadá, že byl moc náročný, turbulentní, zdá se mi, že v každém z posledních let jsem ztratila příliš – mládí, blízké atd... Příliš rychle mi utíká dětství mých vlastních dětí; počítám, kolik peněz se nazdařbůh utratilo, kdo mě naštval a kdo potěšil, kolika změnami zase prošel můj život. Už je vlastně zbytečné si říkat, že příště to bude jinak. Ne, nebude, už vždycky budu taková – budu tíhnout ke změně, a kdybych chtěla v něčem zastavit čas, nepůjde to.

Určitě jsou lidé, kteří si s uspokojením řeknou, že před rokem na tom byli dost podobně jako právě teď. Cítí se stejně, mají stejnou práci, stejný domov, šatník, vůz, všechny věci jsou zkrátka na místě, kde byly. Neříkám, že je to špatně. Jen říkám, že já toho nejsem beze zbytku schopna.

Přiznám se, že jednou za čas musím doma přestavět také nábytek. Dělám to i v naší rodinné kavárně – měním dekorace, přemisťuji stoly a židle, přesouvám sklenice a talíře. Pak se mi uleví. Obdobné nutkání, které je však v tomto případě snad ku prospěchu, mám i co se týká menu – na každý týden vymyslím něco nového, zkouším další recepty, nikdy se nespokojím se stejnou polevou a ozdobou.

Loni jsem dokonce rozepsala třetí knihu, abych se nakonec rozhodla, že to není ono, že jsem to chtěla jinak, a tak jsem začala znovu.

V loňském roce jsem také odešla z městské rady. Nedokázala jsem jednoduše snést, že se změny nedějí buď vůbec či jinak, než bych si představovala, jak bych chtěla nebo jak by to dle mého názoru a přesvědčení bylo správné.

Minulý rok jsem rozšířila svoje podnikání o e-shop Made in Zapadákov. Najednou jsem se ocitla ve světě, kde platí zákony výpočetní techniky, umělé inteligence a algoritmů. Přesto nelituji, nelituji, protože každý tento krok a každá změna mě posouvá kupředu. Každé rozhodnutí je znamením, že se nespokojím s průměrným výsledkem svého psaní nebo podnikání, že se chci a potřebuji učit, že si musím trvat na svých postojích, i když je ne všichni musí přijmout.

A když se podívám v telefonu na fotky z roku 2023, byl to vlastně báječný, bohatý a nezapomenutelný rok. Ať je takový i rok 2024.