Smrčiny logo

O Smrčinách

Představte si jeden z nejméně dotčených koutků republiky, kde můžete dýchat čerstvý vzduch, bloumat mezi lesy a lukami a užívat si nerušeného klidu v krásné přírodě. Smrčiny jsou pahorkatina nacházející se v Ašském výběžku, nejzápadnějším místě České republiky s jedinečnou atmosférou a historií. Organizace Smrčiny se stará o zdejší přírodní a geologické dědictví, připomíná dramatickou historii a posouvá současnost. Proto pro Vás tvoříme projekty, které zvýší atraktivitu Smrčin s veškerým respektem k přírodě.

Pilíře

Smrčiny logo - geologie a příroda

Geologie & Příroda

Území Smrčin představuje jedinečnou skladbu dědictví desítky let nedotčené přírody Ašského výběžku. V České republice byste podobné místo hledali už velmi těžko. Je hustě protkáno turistickými trasamicyklotrasami, které jsou však pro své prozatím zapomenuté kouzlo poměrně málo frekventované. Cesty jsou zde lemovány hustým lesním porostem nebo malebnými lukami a potůčky.

V dosahu několika málo kilometrů můžete podniknout celodenní výlety na kole i pěšky nebo výlety s rodinou do přírodní rezervace SOOS, do lázní nebo za atraktivitami na německé straně.

Smrčiny logo - agro a gastro

Agro & Gastro

Co by měly budoucí generace, naše děti, vědět o Smrčinách? Protože jsme v nadmořské výšce nad 600 m, počítáme se mezi horské oblasti. To také znamená, že je zde menší podíl ploch vhodných pro pěstování plodin.

Historicky tvořily krajinu pastviny a políčka, na kterých hospodařily drobní rolníci. Chov dobytka umožnil vznik koželužen, chov ovcí zpracování vlny, pěstování lnu mělo využití při výrobě plátna, papíru nebo oleje. Naši předci si zkrátka dokázali poradit.

Aktuálně v oblasti působí několik ekologických zemědělců. Nyní bychom už také těžko odhadovali, že Ašsko bylo plné hospod, restaurací a kaváren. Jen ve Vernéřově jich bylo kolem devíti. A my jsme si jednu takovou kavárnu, totiž bistro, postavili, a tak navazujeme na někdejší tradici. Pečeme a vaříme pro Vás.

Geopark Smrčiny - lidé a historie

Lidé & Historie

Tento region tvoří lidé. Třeba lidé jako my, kterým na něm záleží. Často se stává, že narazíte na člověka, který řekne: „Ašsko, tam jsem byl, nečekal bych, že je to tam tak krásný“. Přesně o tom to je, tak málo se o nás ví, že prostě Vaše očekávání musíme pokaždé předčít. S oblastí bývalých Sudet je spojena historie okupace a následného vysídlení tohoto území. Již nikdy se mu nepodařilo vrátit bývalý lesk, i když se jednalo o velmi prosperující region, především díky textilnímu průmyslu.

Jací lidé tu bydleli, jak žili? Jak pro ně asi muselo být těžké odejít, opustit svůj majetek, svůj domov, ať už politické pohnutky k tomuto kroky byly správné, či nikoli. Atmosféra tajemství na Vás dýchne za každým smrkem.

Tím, co minulo, Vás provede naše stezka „Zaniklé Vernéřovsko“.

Co dělat ve Smrčinách

Poznávat

Asi Vám tato část naší země připadala vždy příliš vzdálená. Určitě znáte zdejší lázeňský trojúhelník, je toho ale mnohem víc, co je k vidění ve Smrčinách. Nevede k nám sice dálnice, ale přijedete po pohodlných „okreskách“, které Vás dovedou na nečekaně kouzelná místa. Proto je asi u nás tak čistý vzduch. Užijete si zde krásných výhledů na luka a lesy, ať už půjdete na odpolední procházku nebo na celodenní výlet po značených trasách.

Cyklista - Smrčiny

Sportovat

Na Ašsku je krásně za slunečných dní, ale i když prší nebo sněží. Jsme v nadmořské výšce více než 600 metrů. Proto se u nás dá v zimě lyžovat na sjezdovce nebo jít na běžky. Když je hezky, můžete se vykoupat v některém z rybníků, sjezdit na kole naše „hřebeny“ nebo vyrazit na pěší výlet. A když prší, dejte si šálek kávy, odpočívejte nebo vyrazte na výlet do blízkých českých i německých lázeňských měst. Rádi Vám poradíme.

Relaxovat

Lišky tady možná dávají dobrou noc, ale je tu božský klid. Nepotkáte tu davy turistů na stezkách, zato na každém druhém kroku narazíte na bouračku bývalého mlýna, hospody, zpola zasypanou klenbu sklepa. To je tajemství tohoto místa s bohatou historií. Ať jste z Prahy nebo z nedaleké vesnice, vždy tu najdete svůj klid – při procházce v přírodě, u dobrého jídla nebo při sportu. Relax nabídnou i 15 minut vzdálené lázně v Bad Brambachu

Stezka Zaniklé Vernéřovsko

Náš splněný sen v terénu – Stezka „Zaniklé Vernéřovsko“. Umíte si představit, že ve Vernéřově bylo dříve 9 hospod a 7 mlýnů? Představovaly jednu z důležitých oblastí obživy místních obyvatel. Kouzelná místa kolem malé vsi s původním názvem Wernersreuth dýchají atmosférou téměř zaniklé a zapomenuté obce.

Mapa stezky

Mlýny a hostince na Vernéřovsku

Vila Marta a Horní mlýn

Vernéřovské doly

Hostinec Beilschmidt a Zvonkový mlýn

Lišky tady možná dávají dobrou noc, ale je tu božský klid. Nepotkáte tu davy turistů na stezkách, zato na každém druhém kroku narazíte na bouračku bývalého mlýna, hospody, zpola zasypanou klenbu sklepa. To je tajemství tohoto místa s bohatou historií. Ať jste z Prahy nebo z nedaleké vesnice, vždy tu najdete svůj klid – při procházce v přírodě, u dobrého jídla nebo při sportu. Relax nabídnou i 15 minut vzdálené lázně v Bad Brambachu

Podpořili nás

Stezka vznikla s podporou Karlovarského kraje.

Geologicky významné lokality

Území Smrčin je součástí geoparku Egeria, největšího geoparku v České republice, který se stará o místní geologické dědictví. Na české straně pahorkatiny Smrčiny najdete několik geologicky významných lokalit.

Goethova skalka

Přírodní park Smrčiny

Skalní útvar asi 400 m dlouhý, 10 m široký a až 15 m vysoký. V nejvyšším bodě, na tzv. Goethově vrchu je vyhlídka, v blízkosti byla vyznačena naučná stezka (po modré na trase do Hazlova). Praskliny rozdělují skálu do menších skalek, srázů, věží a plošin. Tvoří je bílý křemen a jedná se o jeden z mála křemenných valů u nás. Útvar obklopují ostrůvky borovicového lesa.

Vernéřovské doly

Jedná se o důlní odval po těžbě barevných kovů. Těžba cínu na svazích návrší Na Pískách probíhala už od středověku, písemně je doložena od 16. století. Zpočátku se rýžovalo z rozsypů a náplavů, později byly hloubeny mělké kutací šachtice. V roce 1999 zde byla vyhlášena přírodní památka. Důvodem ochrany je zachování odvalu ze starého důlního díla, kde se vyskytuje žilník složený z křemene, amblygonitu a živce. Podobný typ ložiska je známý pouze z Portugalska a z Uralu v Rusku.

Ztracený rybník

Přírodní park Smrčiny - mokřady

Ztracený rybník je rašeliniště blízko státní hranic s Německem. Plochu rašeliniště tvoří organozem, také zvaná glejová, což znamená, že je silně prosycena vodou. Výskyt tohoto druhu země je obecně typický pro velkou část Smrčin. Četně se zde vyskytuje borovice blatka, celou plochu obklopuje les. Své jméno si lokalita získala podle rybníka, jehož dřívější hráz je zde patrná dodnes. Místo je také významné pro svoji vzácnou vegetaci.

Na výlet do Německa

Navštivte atraktivity a přírodní památky v Německu. Ideální pro celodenní výlet s rodinou.

Rudolfstein

Nejvyšší vrcholem Smrčin je na německé straně Schneeberg (1053 m.n.m.). A nedaleko od něj se nachází jeden z nejvýznamnějších geotopů Rudolfstein – nezvykle vrstvené skalní útvary, kterým se v němčině přezdívá „matrace“. Přesně tak vypadají. Z vrcholu spatříte krásné výhledy, například na Weissenstadtské jezero. Na túru po těchto sklaních útvarech je nejlepší se vydat právě z městečka Weissenstadt nebo Schonlind (38 km od nás).

Mehlmeisel

Park divoké zvěře. Cesta do parku Vám zabere asi 45 minut. Na okružní trase objevíte divoký zvířecí svět, v návštěvnickém centru si můžete zkusit interaktivní expozice.

Ochsenkopf

Ochsenkopf je také výlet na celý den. A nebo v zimě na celodenní lyžovačku. Využít zde můžete 2 lanovky, prohlédnout si rozhlednu, projet se na letní bobové dráze nebo na alpské dráze. Okolní příroda rozhodně stojí za to, stejně jako v celých Smrčinách.

Granitlabyrinth

Jedná se o atraktivitu u městečka Kirchenlamitz na ploše asi 34 x 34 m, kde se nacházejí obrovské kamenné bloky poskládané do labyrintu. V okrese Wunsiedel najdete mnoho dalších lákavých bodů k navštívení. Mrkněte na video.

Fotogalerie