O zemětřesení u nás
Také jste v posledních dnech zaznamenali chvění země? Oblast západních Čech a především oblast táhnoucí se zhruba od Nového Kostela k Horním Lubům je bohatá na takzvané zemětřesné roje, ty potom pociťujeme i u nás v Aši. Aktuálně se pohybují kolem dvou stupňů Richterovy stupnice (vyjádřeno veličinou magnitudo). Zemětřesný roj je trochu jiná seismická aktivita, než jakou známe u velkého zemětřesení. Při tom dochází k jednomu velkému otřesu a potom řadě slabších dotřesů, zatímco při zemětřesném roji se energie uvolňuje postupně (v našem případě podél mariánskolázeňského zlomu, nejde tedy o zemětřesení způsobené pohybem litosférických desek, jak jsme se učili ve škole).
Víte, že ve Skalné u Chebu se nachází seismická stanice? Začala se budovat po zemětřesných rojích po roce 1985, kdy došlo v největším otřesům v naší oblasti o síle zhruba 4,6 magnituda. Vědci vypočetli, že největší zemětřesení mohlo mít intenzitu až 6,2 magnituda, a to kolem roku 1000. Já si pamatuji zemětřesení v roce 2014, které mělo sílu 4,4, pociťovala jsem ho jako silné hučení a následný otřes. Až se mi z toho rozbušilo srdce. O kolika zážitcích to dnes můžete říct 😊
Náš kraj je tak zajímavý a my si to při všech každodenních starostech ani neuvědomujeme. V letošním roce vzniklo Geofyzikální centrum při Základní škole Skalná. Mají zde geofyzikální učebnu a jde o ojedinělý projekt v měřítku celé České republiky. Jako skvělý tip pro školy vidím návštěvu Seismologické expozice rovněž ve Skalné.
https://www.skalna.cz/turista/seismologicka-expozice-skalna/
Doporučuji také cyklus Tiché hrozby: Zemětřesné roje: