Náš naplněný potenciál aktuálně leží za hranicemi

Očima nezúčastněného pozorovatele si můžeme odpovědět na otázku, zda je potenciál, který Aš má, beze zbytku naplněn. A řekněme si otevřeně, že není.

Ačkoli byla Aš vždy na periferii, vždy tak trochu odstrčená – geograficky i politicky – dokázala si ještě před válkou najít cestu k prosperitě. Byl zde rozvinutý textilní průmysl, služby a zároveň krásná příroda. Všem dobře známé historické události přetnuly dlouhý řetězec ašských úspěchů na všech frontách. Doslova. Jenže už je skoro osmdesát let po válce a třicet let po revoluci a my stále nenacházíme ten správný lék na naši „nemoc“.

A teď se pojďme podívat, jak je to za hranicemi. Dobrým příkladem je Bad Elster, vzdušnou čarou sedm kilometrů. Rozkošné upravené městečko plné hotelů, kaváren, s luxusními lázněmi a sítí turistických tras. Jak je možné, že město náležející do bývalé NDR může prosperovat, může být bezpečné, může dobře vypadat a fungovat, a my ne?

Možná, že stačilo jen věřit (kromě spousty peněz, které se do infrastruktury nasypaly), že to jde. Že je potřeba začít. Někde. Hned.

Bad Elster, ale i další města rozsypaná v Německu kolem našeho výběžku, nelze nazvat jinak než paradoxem. Jako by Aš byla vyloučena nejen na české straně a ponechána svému osudu, ale i z celého česko-německého pohraničí.

Vyšlo v Listech Ašska 18. ledna 2023